Artykuły

CLARITY - URZĄDZENIA DLA OSÓB NIEDOSŁYSZĄCYCH

CLARITY - URZĄDZENIA DLA OSÓB NIEDOSŁYSZĄCYCH

2013-07-23 | Edukacja | Pozostałe
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że specjalistyczne produkty amerykańskiej firmy Plantronics, pod marką Clarity, przeznaczone dla osób z częściową utratą słuchu są już dostępne na polskim rynku. Telefony Clarity EXL30 oraz przystawki do telefonów Clarity ECE125 i Clarity EHA40 można kupić w sklepach internetowych i salonach Telekomunikacji Polskiej. Dzięki nim osoby z lekką lub średnią wadą słuchu mogą bez przeszkód prowadzić rozmowy telefoniczne.
III GRAND-PRIX POLSKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POOL- BILARD

III GRAND-PRIX POLSKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POOL- BILARD

2013-07-18 | Sport | Pozostałe
Trzeci kolejny turniej z cyklu Grand – Prix ON odbył się w „10”-bil w Kieleckim Centrum Bilardowym PZBIL. Uczestniczyło w nim 9 zawodników niepełnosprawnych z całej Polski. Po raz pierwszy w historii przeprowadzona została relacja video na żywo z turnieju dla niepełnosprawnych, transmisja była dostępna na stronie Sportowej Internetowej Telewizji natomiast na stronie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bilardowego dostępne były "wyniki on-line". Uroczystego powitania uczestników turnieju w Centrum dokonał Prezes Honorowy PZBil Marcin Krzemiński oraz Sekretarz Generalny Związku p. Izabella Gajek, życząc przyjemnego pobytu oraz sukcesów na arenie sportowej. Sędzią głównym był Sławomir Wolański, Dyrektorem Turnieju -Andrzej Siejko.
NOWA GENERACJA IMPLANTÓW SŁUCHOWYCH DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI

NOWA GENERACJA IMPLANTÓW SŁUCHOWYCH DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI

2013-07-18 | Medycyna | Pozostałe
Rewolucja! Nowa generacja implantów słuchowych dla najmłodszych dzieci. 29 lipca, w Kajetanach koło Warszawy, w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy zoperowani zostali trzej pacjenci. Operacja wszczepienia implantów słuchu pozwoli dzieciom wkroczyć w świat dźwięku.
WSPÓŁPREMIERA IMPLANTÓW SŁUCHU

WSPÓŁPREMIERA IMPLANTÓW SŁUCHU

2013-07-18 | Medycyna | Pozostałe
Kolejna rewolucja w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy Kajetanach! To właśnie tam, obok hiszpańskiej Pampeluny i niemieckiego Freiburga, została przeprowadzona premierowa operacja wszczepienia nowej generacji implantów. Urządzenie to dedykowane jest szczególnie najmłodszym dzieciom. Dzięki miniaturyzacji można będzie je wszczepiać jeszcze młodszym dzieciom niż dotychczas, zwłaszcza z głuchotą wrodzoną, co znacznie usprawni proces rozwoju słuchowego dziecka, proces rozwoju mowy i opanowanie języka. Operacja ta jest również dużym wyróżnieniem dla samego ośrodka, jak i prof. Henryka Skarżyńskiego, który przeprowadził zabieg.
HAŁAS PRZYCZYNĄ GUZÓW NERWU SŁUCHOWEGO

HAŁAS PRZYCZYNĄ GUZÓW NERWU SŁUCHOWEGO

2013-07-18 | Medycyna | Pozostałe
Badania wykazały, że u osób latami stykających się z głośnymi dźwiękami częściej (o 1,5 raza) występują guzy nerwu przedsionkowo-słuchowego. Są to łagodne nowotwory, które mogą doprowadzać do głuchoty. Jednostronny lub asymetryczny niedosłuch odbiorczy stwierdza się aż u 95% chorych. Postępuje on latami i początkowo bywa niezauważany przez pacjenta. W większości przypadków obejmuje wysokie dźwięki.
GENY, KTÓRE MOGĄ NAS OGŁUSZYĆ

GENY, KTÓRE MOGĄ NAS OGŁUSZYĆ

2013-07-15 | Medycyna | Pozostałe
Belgijscy naukowcy wskazali 3 geny, które mogą wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie tracą słuch po wystawieniu na działanie bardzo głośnych dźwięków. Geny odkryte przez zespół profesora Guya Van Campa z Uniwersytetu w Antwerpii są zaangażowane w bardzo ważny dla normalnego słyszenia "recykling" potasu w uchu wewnętrznym.
KRAKÓW DLA SENIORA

KRAKÓW DLA SENIORA

2013-07-08 | Komunikaty | Krynica
W Internecie pojawił się kolejny przydatny serwis dla mieszkańców Krakowa - zwłaszcza tych nieco starszych. Miejski serwis internetowy pn. „Kraków dla seniora" działający pod adresem www.dlaseniora.krakow.pl ma za zadnie dostarczać seniorom możliwie szerokiej informacji o różnorodnych działaniach realizowanych w Krakowie skierowanych właśnie dla tej grupy wiekowej.
JAK ZAPISAĆ CISZĘ ?

JAK ZAPISAĆ CISZĘ ?

2013-07-04 | Edukacja | Kraków
JAK ZAPISAĆ CISZĘ ? W kwietniu 2013 roku, na skutek ogromnego zainteresowania środowiska osób Głuchych projektem „Zapisać ciszę”*, w Rytrze odbyło się pierwsze spotkanie surdopedagogów z Polski i Słowacji
REWOLUCJA W TELEWIZJI PUBLICZNEJ

REWOLUCJA W TELEWIZJI PUBLICZNEJ

2013-07-01 | Komunikaty | Krynica
Wprowadzenie podpisów we wszystkich programach będzie prawdziwą rewolucją w publicznych stacjach telewizyjnych – pisze Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka do Parlamentu Europejskiego na łamach ''Parlament Magazine''.
SŁOWNIK POLSKIEGO JĘZYKA MIGANEGO

SŁOWNIK POLSKIEGO JĘZYKA MIGANEGO

2013-07-01 | Edukacja | Kraków
W siedzibie Oddziału Małopolskiego PZG przy ul. św. Jana 18 w Krakowie można było nabyć "Słownik polskiego języka miganego" Józefa Kazimierza Hendzla. Gorąco polecamy ten bardzo ciekawy słownik. Koszt jednego egzemplarza to 50 zł.
MŁODZI POLACY GŁUCHNĄ! HAŁAS IM PRZESZKADZA, DLATEGO SŁUCHAJĄ MUZYKI NA FULL!

MŁODZI POLACY GŁUCHNĄ! HAŁAS IM PRZESZKADZA, DLATEGO SŁUCHAJĄ MUZYKI NA FULL!

2013-07-01 | Medycyna | Pozostałe
Nawet przyszli muzycy psują sobie słuch – wynika z sondażu, którzy przeprowadziła polska redakcja miesięcznika Reader’s Digest. Młodzi Polacy nie różnią się od rówieśników w Europie, 2/3 z nich słucha muzyki z przenośnych odtwarzaczy przez słuchawki douszne zbyt głośno. W efekcie dzisiejsze 20-latki w wieku lat 30 będą miały słuch 70-latków – alarmują specjaliści.
Główna kolumna
Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
swiss contribution ECORYS eurobalt

Kontakt

Ulica Św. Jana 18
31-018 Kraków

tel. (012) 422-73-45,422 39 94
Faks: (012) 421-39-10

Pn-Pt 7:30 - 15:30 czw 7:30 - 21:00

e-mail: oddzial@pzg.krakow.pl

logo VU Biuro projektu:
Fundacja Rozwoju Regionalnego
Viribus Unitis
ul. Myśliwska 4c/8
33-300 Nowy Sącz
mail: biuro@unitis.pl
tel. (18) 547-62-42